Büyük Kaptan Celil Sağır Röportajı

Haber Tarihi : 22.04.2013

2012 – 2013 Sezonu başında Tekirdağ Spor Kulübü'nün transfer ettiği kaptan Celil Sağır, bir yılın kritiğini yaptı.

Bugün Tekirdağ'dan ayrılacak olan Sağır, son röportajını EkranNews.com'a verdi.

  2012 – 2013 Sezonu başında Tekirdağ Spor Kulübü'nün transfer ettiği kaptan Celil Sağır, bir yılın kritiğini yaptı.

   Bugün Tekirdağ'dan ayrılacak olan Sağır, son röportajını EkranNews.com'a verdi.

SAĞIR'IN RÖPORTAJINDA ÖNE ÇIKANLAR ...
* “20 Yıldır futbol oynuyorum. Ben Gürsel başkan gibi bir kulüp başkanı görmedim. Müthiş. Verdiği bütün sözlerin arkasında harfiyen duran. Maddi ve manevi tüm vaadlerini tam zamanında yerine getiren ve futbolcusuna zevkle para veren bir başkan...”

* “Yola şampiyonluk parolasıyla çıktık ancak, biz mi beceremedik yoksa şansımız mı yaver gitmedi; bunu Tekirdağ kamuoyununun takdirine bırakıyorum.”

* “Şampiyonluğu kaçırmış olabiliriz ancak, yaklaşık 11 seneden beri birlik olmayan taraftar – yönetim - futbolcu arasındaki birliği sağladık.”

* “Şehrin dinamikleri olan Vali, Belediye Başkanı ve iş adamlarından destek göremedik. Bunu maddi anlamda değil, (takım batsa da çıksa da arkanızdayız) diyen çıkmadı. Basının karşısında söylenenle gerçekler aynı olmadı.”

“İçim buruk, kırgınım, gururum incindi. Hırsım azaldı. Ayrıldım.”

“Gönlümün yarısı burada. Yöneticiler de taraftar kardeşlerim de, takım arkadaşlarım da inanılmaz saygılı. Ben bu tabloyu çok ender gördüm.”

   ***
   Sezon başında renklerine bağlandığı Tekirdağ Spor Kulübü'ne Samsunspor eski Kulüp Başkanı İsmail Uyanık ile Hasip bey aracılığıyla geldiğini ifade eden Celil Sağır, Tekirdağ'a gelişinde Kulüp Başkanı Gürsel Erbap'ı tanıdığını belirtti.
   “Gürsel başkanımızı iyiki tanımışım. Yıllardır bu camianın içindeyim, inanılmaz bir başkanlık portföyü çizdi bize” diyen Sağır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tabiki benim hedefim kesin başarı elde etmekti. Öyle olmasa başarısızlığın olduğu yerde biz olamayız. Zaten kulüp de bundan dolayı ki değerli yıllarını vermiş süper lig de hocalık yapmış Mehmet Ali Çınar beyi, buraya getirerek hedefinin 'kesin şampiyonluk' olduğunu göstermiştir.”

HEDEF UZUN VADELİ OLMALI
   Sağır, kadroyu şampiyonluk parolasına inanan futbolculardan kurmak amacıyla çalışmalara başladıklarını ancak BAL ligi futbolcularının teknik heyete yabancı olması dolayısıyla zorlandıklarını anlattı.
   “Bal liginde hedef belirliyorsan bu uzun vadeli olmalıdır” diyen Sağır, sözlerine şöyle açıklık getirdi: “Bal liginde futbolcuları izlemen lazım. Birkaç sene içersin de bir portföy çıkartman lazım. Hocamız bunun zorluğunu çok yaşadı ancak en aza indirmeyi de başardı.”

“BİZ BECEREMEMİŞ OLABİLİRİZ”
   Tekirdağspor eski takım kaptanı Celil Sağır, son dakikada kaçırılan şampiyonluğu ise 'beceriksizlik' veya 'şanssızlık' olarak değerlendirdi.
   Sağır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şampiyonluk parolasıyla başladık, iyi oynadığımız maçlar da oldu, şansız maçlarımız da. Tabiki sonuçta inanılmaz derecede, iki üç kez şans ayağımıza geldi. Şampiyonluk parolasıyla yola çıktık ancak biz mi beceremedik, yoksa şansızlık mı yaşadık bunu Tekirdağ kamuoyununun takdirine bırakıyorum.”

11 YILLIK HASRETİ BİTİRDİK
   Sağır, son ana kadar üst üste gelen bütün sorunlarla mücadele ederek şampiyonluk iddialarını sürdürdüklerini ifade eden Sağır, “Tekirdağspor takımı, Tekirdağ ili elinden şampiyonluğu kaçırmış olabilir ancak diğer bazı kazançlar da sağladık. Yaklaşık 11 senedir birbirinden uzak olan yönetim-futbolcu-taraftar arasındaki birliği sağladık. Futbolcusuyla, yönetimiyle, teknik heyetiyle inanılmaz bir Tekirdağspor sevgisini takım olarak yarattığımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“NE VALİ, NE BAŞKAN, NE İŞADAMLARI ...”
   Celil Sağır, lig boyunca şehrin dinamikleri olan Tekirdağ Valisi, Belediye Başkanı ve İşadamlarının Tekirdağspor’a sahip çıkmadığını ileri süren Sağır, “Şampiyon olmayı başaramamış olsak bile, en azından şehrin dinamikleri biraz takımı sahiplenmeliydi. Bu maddi anlamda değil, psikolojik açıdan güven aşılamak amacıyla yapılmalıydı. Bu konu çok önemli. Şehrin dinamikleri derken, Sayın Valimizi, Belediye başkanımızı ve iş adamlarını kastediyorum. Ne yazık ki arzu ettiğimiz desteği bulamadık. Basının karşısında takıma sahip çıkacaklarının mesajını verenler, söyledikleri gibi takımın da arkasında dursaydı Tekirdağspor'un şampiyonluğu işten bile değildi.” diye konuştu.

BÖYLE TARAFTAR DESTEĞİ GÖRMEDİM
   Tekirdağspor'a sezon boyunca taraftar desteğinin hiç azalmadığını işaret eden Sağır, “Ben böyle taraftar görmedim. Bu kadar potansiyeli olan, takımına sahip çıkan taraftar başka yerde yok. Her maça 3 – 5 bin taraftarımız geldi. Ben, Bank Asya liginde oynadım. Süper ligde 13 sene oynadım. Süper ligde bile bazen takımların bu kadar kalabalık taraftarı olmuyordu. Böyle bir taraftarı olan takıma şehrin ileri gelenleri sahip çıkmalı.” dedi.

“İÇİM BURUK, KIRGINIM. GURURUM İNCİNDİ. AYRILDIM”
   Celil Sağır, Tekirdağspor'dan ayrılma kararının kulüple bir ilgisinin olmadığını söyledi.
   Kulüple imzaladığı 1 yıllık sözleşmesinin bittiğini anımsatan Sağır, şunları söyledi: “Ayrılmamın sebepleri arasında tabiki bir burukluk var. Büyük hedeflerle geldim bu kulübe. Ancak yaşanan son olaylar biraz gururumu kırdı. Dışarıda oynadığımız bir kaç maç benim gururumu incitti. Hırsımı azalttı. Azim ve hırsın olmadığı yerde benim için başarı olmaz. Ben bunu biliyorum. Ben bu noktada buraya bir şeyler vermeyeceğimi düşünerek ayrıldım.”

“ÇITA ARTIK YÜKSEK!”
   Sağır, Tekirdağspor'un çıtasının şampiyonluk seviyesine yükseldiğini bildirerek, “Tekirdağspor’un çıtası artık yükselmiştir. Çıtası 2'nci Lig değildir. Artık buraya gelebilecek insanın şampiyonluktan başka bir şey düşünmemesi lazım. Bizim yükselttiğimiz çıtanın da üzerine çıkması lazım.” diye.

 

GÖNLÜMÜN YARISI BURADA
   Tekirdağspor ile yollarını ayıran Celil Sağır, takımdan ayrılmasının bir daha 'asla' dönmeyecek olması anlamına gelmediğini işaret eden Sağır, “Zaten gönlümün yarısını burada bırakıyorum” dedi.
   Sağır, takım olarak şampiyonluğu kaybetmelerinin ardından günlerce uyku uyuyamadığını belirtti.
   Şampiyonluk hedefine ulaşamadıklarından duyduğu üzüntüyü sözlerle ifade edemeyeceğini söyleyen Sağır, “Şampiyonluğu şuan kaçırdığımız için çok üzüldüm ama zamanla buna alışmak gerekiyor. Hatalarımızdan ders çıkartıp önümüzdeki senelerde neler yapmamız lazım bunları düşünmeliyiz” diye konuştu.

MADDİ HİÇBİR SIKINTI YAŞAMADIK
   Sağır, kamuyonda 'futbolcuların para alamadığı' yönünde çıkan bir takım söylentile ise kesin bir dille yalanladı.
   Sağır, konuyla ilgili şunları söyledi: “Kamu oyununun düşündüğü yüksek miktarda kimse kulüpten para almadı. Ancak kimse de çok az almadı. Celil Sağır geldiyse tabi belli bir miktar alacak. Dışarıda kafa oynayan futbolculardan daha az aldığım söylenebilir tabi bunu açıkça söylüyorum. Futbolcu için en önemlisi paranın miktarında çok paranın söz verildiği tarihte ödenmesidir. Başkanımız Gürsel Erbap, bu konuda inanılmaz biçimde titiz davrandı. Ne söz verdiyse yerine getirdi. Aynen söylediği gibi herşey yerine geldi. Gürsel başkanımız maddi ve manevi yönden ne söz verdiyse futbolcusu, yönetimi ve teknik hocanın arkasında olup sözünü yerine getirmiştir.”

“GÜRSEL BAŞKAN MÜTHİŞ!”
   Sağır, Tekirdağ Spor Kulübü Başkanı Gürsel Erbap'ın kulübün her kademesince sevildiğini ifade ederek, “Gürsel başkanımız öyle bir başkan ki; futbolcu gurubunda bir tane pas geçmez, bütün futbolcular kendisini sever. Böyle bir başkanı ben hiç görmedim. 20 Yıldır futbolun içindeyim, Bal liginden Süper lige kadar onlarca başkan gördüm ancak Gürsel başkanımız müthiş” şeklinde konuştu.
   Sağır, Kulüp Başkanı Erbap'ın (Yeterki takım kazansın, çocukların morali düzgün olsun yeterki seyircime laf gelmesin) diyen ve bu uğurda büyük fedakarlıklar yapan ender biri olduğunu söyledi.

“YUVAMA DÖNÜYORUM”
   Sağır, Tekirdağspor ile yollarının ayrıldığını anımsatarak, şuan için görüştüğü herhangi bir kulüp bulunmadığını kaydetti.
   Tekirdağ'dan bugün ayrılacağını ve 'yuvam' dediği Samsunspor'a döneceğini anlatan Sağır, “Ben 13 yıl Samsunspor’a hizmet ettim, yeniden Samsunspor’a gideceğim. Orası benim yuvam. Zamanı gelince genel menajerlik olur, hocalık olur... Bunu zaman gösterecek” dedi.

TEKİRDAĞ İLE BAĞIM KOPMAYACAK
   Tekirdağ'dan ve Tekirdağspor'dan ayrılmasının, tüm ilişkilerinin kopması anlamına gelmediğini belirten Sağır, “Tekirdağspor’un içimdeki sevgisi bende inanılmaz fazla. Gönlümde çok büyük yeri var. Tekirdağ benim manevi evim. Hiçbir zaman diyaloğumu ve bağımı koparmayacağım. Tekirdağ insanı, taraftarı çok kaliteli. Kötü olduğumuz zamanda da bizim arkamızda oldu.” diye konuştu.
   “Tekirdağspor'un bana ihtiyacı olursa her zaman yardımına koşarım” diyen Sağır, asıl hedefinin genel menajerlik veya hocalık olduğunu bildirdi.
   Futbolun içinden gelmiş biri olarak birikim ve tecrübelerini paylaşmak istediğini belirten Sağır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz kendi bilgi ve birikimlerimizi aktarmadığımız taktirde futbol, futbolu bilmeyen insanlarla dolar. Kulüpler milyon dolar borca girer, batma noktasına gelirler. Futbolu biliyorsan o zaman futbolun için de kalacaksın. Futboldan anlamayan insanların kulüpten nemalananları ben hiç sevmiyorum. Hedefim tabiki hocalık veya genel menajerlik. Ancak kulüp yönetiminin içinden de bir görev olabilir. Bu tip görevler benim için kutsaldır.”

"MAÇA ÇAĞIRILAN AİLELER GAZ YEDİ!"
Sağır, Tekirdağspor – Lüleburgazspor arasında oynanan maçın ardından tribünlerde çıkan olayları ise şu sözlerle değerlendirdi: “Bazı şeyleri bütün polis teşkilatına yüklemek doğru olmaz. Nasıl ki futbolda bir takım içersindeki futbolcu tavır alır hakemle kavga ederse ve bu o takımının bütününü ilgilendirmezse, ben bu olayları da öyle görüyorum. Orada bir iki kişi yanlış hareketler yapıp istenmeyen olaylar oldu. Hiç de tasvip etmiyorum, gerekenin de yapılacağına inanıyorum. Orada çok değerli büyüklerimiz var, çok değerli amirlerimiz var zaten başkanımız da (olayın peşini bırakmayacağım) dedi. Gereken müdahaleyi onlar yapacaktır diye düşünüyorum. Kesinlikle bu çirkin olayı tasvip etmiyorum. Yazık günah. Devamlı olarak Tekirdağspor maçına aile ve çocukların gelmesi çağrıları yapılıyor. İyi de bu insanlar geldiklerinde gaz mı yesinler? Çok büyük bir yanlış ortada bence.”

"GİDİYORUM, HOŞÇAKALIN"
   Sağır, Tekirdağspor Kulübü'nde görev yaptığı sürece kendisine hertürlü desteği sağlayan Kulüp Başkanı Gürsel Erbap başta olmak üzere tüm Tekirdağspor taraftarına ve Tekirdağ halkına teşekkür etti.
   Tekirdağspor'un gelecek yıl bir üst lige çıkmayı başaracağına inandığını ifade eden Sağır, yollarını ayırdığı kulübüne başarı dileklerini iletti.

 

   Ömer Faruk Tabuk'un ÖZEL HABERİ

 


Okunma Sayısı : 8616
Puan Durumu
Sponsorlarımız
 
  © Bu web sitesinin her hakkı Tekirdağ Spor Kulübüne aittir, hiç bir bilgi izinsiz alınarak kullanılamaz.